Джамията Баня баши се намира в центъра на София, на булевард „Мария Луиза”.
Построена е по инициатива и с финансовата подкрепа на молла Ефенди Кадъ Сейфуллах и е известна като Джамията на Молла Ефенди. Дело е на прочутия османски архитект Мимар Синан, който е построил също и джамията на султан Селим в Одрин и „Сюлеймание джами” в Истанбул.
Джамията Баня баши е построена според тенденциите в архитектурата от XVIв. Иззидана е от дялан камък и тухла.
Молитвената зала и арките са изцяло изградени от дялан камък. Колоните са издялани от едно цялостно каменно тяло и са в матов цвят, а куполът е покрит с олово.
На арката над вратата върху камък с боя е написан текст, който не може да се разчете. Под него личи датата 974, което дава основание да се приеме, че тя е построена през 974 г. по мюсюлманско летоброене или 1566 – 1567 година.
Вътрешността на джамията придобива сегашния си вид в резултат на неколкократни ремонти.
През 1983 г. е извършена цялостна реставрация на екстериора на джамията по проект на арх. Хр. Ганчев от Националния институт за паметници на културата.
През последните десетилетия ремонтите се извършват с даренията на турски и арабски вакъфи. С тяхна подкрепа е изградена система за подово отопление.
Сегашното състояние на джамията Баня баши дава възможност в нея петъчните дни да се извършва молитва с около 700, а в байрамите близо 1200 мюсюлмани.
Капацитетът на джамията е между 500-700 души. Затова по време на празниците и петъчните молитви богомолците се молят отвън на тротоара.
В миналото около джамията се намирали гробниците на молла Ефенди Кадъ Сейфуллах и на Емин Деде.
Разгледайте още Католическата църква Свети Йосиф