Строежът на Руската църква –Свети Николай Чудотворец, започва в края 19 век и трае дълги години, като е осветена през 1914 година в навечерието на Първата световна война.
Руската църква е построена върху парцел на Руското посолство по проект на Михаил Преображенски специално за нуждите на руските имигранти в столицата. Стенописите са дело на екип от художници, оглавяван от Василий Перминов, който е един от авторите на стенописите в „Александър Невски“.
Петте малки купола на църквата са позлатени. Централният купол е висок 19 м. Камбаните са дарение от руския цар Николай II.След 1947 година храмът е предаден в диоцеза на Московската патриаршия, която го управлява и до днес.
В архитектурно отношение Руската църква е изградена в традициите на руската църковна архитектура от 19 век – при запазени древноруски елементи – т. нар. „луковици“ или кубета, при съчетание с традиционните староруски мозайки и дърворезби.
Входът е откъм южната страна, а олтарът, според старинната традиция, сочи на изток – двата елемента образуват прав ъгъл.
В криптата на храма е гробът на архиепископ Серафим Соболев, считан от много православни християни за чудотворец.
С това е свързана и практиката преди важни дела различни хора – вярващи или невярващи, да посещават неговия гроб с молба за чудодейна помощ. Дори и днес хиляди хора се стичат на гроба, молейки желанията им да се сбъднат.
Прочетете още за Национален Дворец на културата