Централната синагога в София e гордостта на цялото българско еврейство. Тя е символ на еврейската общност в България вече повече от век.
Това е най-голямата сефарадска (испано-еврейска) синагога в Европа.
Централната синагога е единственият еврейски молитвен дом в София.
Историята на построяването на Синагогата е драматична не по-малко от нейната големина. Строежът започва през 1903 г., когато еврейската общност е реорганизирана по френския консисториен модел.
Реорганизацията е проведена от извънредно активния нов главен равин Маркус Еренпрайс и водачите на софийската еврейска общност: младия и енергичен Езра Таджер и многоуважаемия Аврам Давиджон Леви. Фридрих Груенангер, най-известният архитект в България по това време, е избран да създаде проекта за Синагогата.
Предпочетено е местоположение в самия център на града, на терен, на който преди това е имало една твърде стара синагога – синагогата „Ахава и хесед“ (ивр. „любов и добрина“).
Строителството започва на 13 ноември 1905 г. с тържествена церемония за първата копка.
Известният месингов полилей, който тежи 2 200 кг, големият многосвещник са купени от Виена.
Най-накрая след четири години на строителство, финансови кризи и дебати в общността, Синагогата е завършена.
Централната синагога в София е официално открита на 9 септември 1909 г.
Централната синагога става символ на българското еврейство. В нея се намират седалищата на Главния равин на България и на Главния равин на София.
Също така там се е помещавал и висшият равинистичен трибунал – Бет дин.
Там се е съхранявала и известната юдейска библиотека на софийската общност с безценната си колекция от средновековни равинистични трудове.
В Синагогата редовно се провеждат религиозни служби, освен в периода 1943-1944 г., когато повечето евреи от София са депортирани в провинцията. За щастие Синагогата не е била осквернена от нацистите или местните фашисти.
По време на бомбардировките над София през 1944 г. Синагогата е улучена няколко пъти. Балконът, както и няколко колони в главната зала, били частично разрушени. Изложени на атмосферните условия, фините и изящни стенни орнаменти били повредени.
Бомбардировките също така унищожили и известната юдейска библиотека на общността, като повечето от най-ценните еврейски книги изгорели.
Най-изявените български майстори, използващи оригиналните планове и под ръководството на архитект от еврейската общност, работят всекидневно върху проекта. Реставрацията е инициирана след щедро дарение от израелската фондация „Дорон“.
Разгледайте още Централната баня