Централната баня е ценна високо художествена и архитектурна сграда от национално значение.
В нейното външно оформление хармонично се съчетават различни архитектурни стилове и тенденции, характерни за първото десетилетие на XX век в България, както и влияния от средновековното строително българско изкуство.
Фасадата на Централната баня впечатлява с украсата, каменната пластика и декоративно оформените куполи .
Двата фриза на Централната баня , изградени от релефни и гладки многоцветни керамични плочки претворяват растителни и геометрични мотиви в духа на модния за времето стил сецесион.
От двете страни на главния вход на сградата са поставени керамични изображения на Аполон-медикус, богът на здравето и богиня Тюхе – покровителка на градовете.
Оформлението на фасадите на минерална баня са дело на българските художници проф. Хараламби Тачев, проф. Стефан Димитров, както и каменоделеца Георги Киселинчев.
Интериорът на сградата също е изключителен. Тук има отворени общи пространства, елегантните метални парапети, виещите се стълби, остъклени прегради.
Сградата е основен елемент от образа на централната градска част на София.
Софийската минерална баня е културно-историческо наследство със статут на групов паметник на културата.
Общинската минерална баня е затворена за ремонт през 1986 г.
През 1997 г. Столична община предприема действия и изпълнява нова покривна конструкция с цел физическото запазване на обекта.
През 1998 г. е взето решение сградата на Централна минерална баня да се превърне в музей на София. Столичният общински съвет предоставя част от бившата сграда на Общинска минерална баня за настаняване на Софийския исторически музей.
През 1998 г. от Столична община е проведен национален конкурс за проект за „Адаптация на общинска минерална баня за Музей на София .
Изградена е и нова геотермална централа за нуждите на музея, с цел да се използва потенциала на минералната вода.
Разгледайте още Халите