Паметникът Света София е дело на Георги Чапкънов и представлява млада жена, която държи лавров венец в едната си ръка, а на другата е кацнала птица. Лицето й е обърнато на изток към площад Батенберг и Ларгото, където се намират сградите на хотел Балкан, Министерски съвет и Народното събрание. Визията на паметника Света София е модерна – статуята изглежда по-скоро феерична, красива въздушна .
Тук София е без трите си дъщери, но пък носи корона – атрибут на властта.
Паметникът Света София се състои от 160 части, тежи около 5 тона и е поставена на 12-метров пиедестал.
Позлатата със специален спрей придава допълнителна достолепност на фигурата от бронз и мед.
В дясната си ръка държи венец от лавър и дъб, означаващ достолепност и дълголетие, което се свързва и с герба на София, казващ „Расте, но не старее“. В лявата й ръка са поставени монети – израз на благоденствието на нацията, и върху нея е кацнала сова – символ на знанието и мъдростта.
Паметникът Света София е символ на величие и пазител на цялата държава.
Според легендите, през втората половина на първи век и в първите десетилетия на втори век в Рим живяла благочестива жена християнка на име София, което на гръцки значи „премъдрост“. Тя водела благоразумен и смирен християнски живот, подчинен на Божията воля.
София имала три дъщери, които носели имената на най-главните християнски добродетели на Свети Павел. Първата дъщеря се казвала Вяра, втората – Надежда, а най-малката – Любов.
Според християнските предания София посветила целия си живот на християнското възпитание на дъщерите си и на това те да показват добродетелите, на които били наречени.
С чистотата и благородството на живота си това семейство привлякло вниманието на хората в Рим и дори на управителя на областта. Той завел жените при император Адриан, който бил враг на християните.
Императорът се опитал да изкуши дъщерите и да ги накара да се поклонят на римските богове, като им обещал, че ще живеят в богатство и почести. Те обаче били изпълнени с вярата към Бог и твърдели, че той е техният баща, и че той се грижи за тях и те са готови да умрат за него, само и само да запазят Христовата вяра в сърцата си.
Въпреки че били подложени на ужасни мъчения Вяра, Надежда и Любов не се предали на вярата към римските богове.
Император Адриан наредил и трите да бъдат обезглавени. Тяхната майка, София, починала заедно с тях, докато ги оплаквала в продължение на три дни.
Мощите на светите мъченици София, Вяра, Надежда и Любов почиват от 777 г. в Елзас, Франция.
Може да прочетете и за други забележителности в София ТУК.
Прочети повече за Булевард Витоша.